Иранските въоръжени сили заявиха, че ще последва бърз отговор на задържането от САЩ на танкер под ирански флаг в Оманския залив, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на ирански държавни медии.
Според иранското военно командване операцията по задържането и качването на борда на кораба от американски сили представлява нарушение на примирието и акт на пиратство, съобщава държавната телевизия на Иран, цитирана от БТА.
Инцидентът поставя допълнително напрежение върху крехкото примирие между двете страни.
Прекратяването на огъня изтича в сряда, а спорът между Вашингтон и Техеран около Ормузкия проток продължава да се изостря, отбелязва Асошиейтед прес.
Междувременно Централното командване на въоръжените сили на САЩ публикува кадри от спирането на иранския товарен кораб, който според тях е направил опит да пробие блокадата на иранските пристанища.
Американските военни съобщават, че са отправили многократни предупреждения към плавателния съд, който е бил под ирански флаг, че нарушава блокадата.
Според информацията екипажът не е реагирал в продължение на около шест часа, след което от американския разрушител е било наредено машинното отделение да бъде евакуирано. Впоследствие плавателният съд е бил обездвижен чрез изстрели от 5-инчово оръдие MK45.
По-късно морски пехотинци от десантния кораб „USS Tripoli“ са поели контрол над иранския плавателен съд, като са се спуснали с въжета от хеликоптери.
От Централното командване определят операцията като „съзнателна, професионална и пропорционална“, подчертавайки, че тя е била необходима за прилагането на блокадата.
Според същите данни от началото на ограниченията американските сили са наредили на 25 търговски кораба да се върнат или да променят курса си към ирански пристанища.






