Израелските отбранителни сили отправиха предупреждение към ливанските граждани да не се завръщат по населените места в южната част на Ливан.
Причината, според тях, е, че действия на „Хизбула“ нарушават действащото споразумение за прекратяване на огъня, съобщава AFP, цитирана от БТА.
След началото на спирането на огъня в петък хиляди разселени жители започнаха да се връщат по домовете си. В същото време ливанската армия предприе операции по разчистване на райони и възстановяване на повредена инфраструктура.
Въпреки това израелската страна излезе с ново предупреждение, което отново повиши напрежението в граничните райони.
Говорителят на израелската армия полк. Авихай Адрае заяви, че „Хизбула“ продължава дейностите си и по време на примирието, поради което израелските сили остават разположени в т.нар. отбранителна зона.
Той призова местните жители да избягват придвижване към южните райони и към демаркационната линия до второ нареждане, като мотивира това с мерки за тяхната безопасност.
Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че армията е получила разпореждане да използва „пълната си мощ“ срещу всяка заплаха на територията на Ливан, включително и в периода на примирието.
Той допълни, че ще бъдат разрушавани сгради, за които има данни или съмнения, че са използвани от „Хизбула“.
От своя страна представител на „Хизбула“ също е отправил призив към населението да бъде предпазливо и да не се завръща прибързано в засегнатите райони.
Междувременно израелската армия публикува карта на т.нар. „предна отбранителна линия“ по границата с Ливан.
Според информацията военните извършват операции за унищожаване на инфраструктура на „Хизбула“ и за предотвратяване на заплахи към населени места в Северен Израел.






