Преди това той предположил, че това количество яйца няма да повлияе негативно на лошия му холестерол.
В продължение на един месец младият лекар изяждал по 24 яйца на ден, което означава, че е приемал над 133 200 милиграма холестерол, предава Zdrave.to.
Въпреки повишаването на хранителния холестерол, нивото на лошия холестерол в кръвта му намаляло с 2 процента през първата седмица, а след това с допълнителни 18 процента през последните две седмици.
Преди да започне експеримента, лекарят имал лош холестерол от около 90 mg/dl, докато се хранил със стандартна американска диета, която след това заменил с кето диета.
Възможно ли е всъщност яйцата да се окажат вредни?
Изследванията показват, че консумацията на яйца в умерени количества не влияе отрицателно на холестерола, дори при хора с диабет.
По време на експеримента Норвиц забелязал, че при хора, които консумират малко въглехидрати, особено на кето диета, често има повишаване както на лошия, така и на добрия холестерол и намаляване на триглицеридите.
Това е известно като липидна триада, която се отнася до промяната в метаболизма от изгаряне на въглехидрати към изгаряне на мазнини.
За да тества по-нататъшни ефекти, Норвиц решил да въведе плодове като боровинки, банани и ягоди в диетата си през последните две седмици, което довело до значително намаляване на нивата на лошия холестерол.
Младият лекар посочва, че мотивацията за този експеримент била да насърчи дискусията за диети и здраве в социалните медии.