"Много бързо се отпуснахме, заживявайки в Корекома на собственото си удобство. Хората са разглезени до разложение и не се идентифицират със своите съграждани и със своята държава. Когато ги попиташ дали са склонни да се жертват за своето отечество, те започват да се оглеждат." Думите са на историкът проф. Петър Стоянович в ефира на bTV.
Проф. Стоянович коментира възможността за връщането на наборната служба в България. По думите му ще дойде въпросът да се върне под някаква форма наборната военна служба предвид войните, които се водят близо до нас.
"Някаква такава форма на подготовка на населението трябва да има. Няма нищо ужасно да има и начално военно обучение. Човек да може да види обратната страна на палачинката. Животът не е само радост, забавление и чай в 17 ч. Не става така“, смята Петър Стоянович.
"Влизането в казармата и едно време, и сега имаше освен всичко останало и необходимостта да пречупи младия характер. Да го пречупи към това, че животът не е само пелени и бонбони. Че не живеем само в грижите на бабата с гювеча. Затова съм ужасен да виждам днес млади хора, които не могат да заковат един пирон“, каза Стоянович.
Според Петър Стоянович грижата за отечеството и дълга не се разбират от младите хора в момента, те не усещат ангажимент да защитават обществото ни.
“Трудните времена създават силни мъже, силните мъже създават лесни времена. Лесните времена създават слаби мъже, слабите мъже създават трудни времена.”
Заслужил майстор-ебач от поколение Х
09.05.2026 17:21Нито пирони, нито мадами могат да заковат тия нещастници.