27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Внимание: Нова фишинг измама с фалшиви глоби

09/05/2026 13:56
задържаха българи белгия заради фишинг измама милион долара
ГДБОП предупреди за нова измама с фалшиви глоби, чрез която се крадат данни и се източват сметки

Нова фишинг измама от името на МВР атакува потребители с фалшиви SMS съобщения за неплатени пътни глоби. Целта е източване на сметки, кражба на данни или заразяване на устройството.

В дирекция „Киберпрестъпност“ на ГДБОП са получени десетки сигнали от граждани, по които вече са предприети мерки.

Най-често съобщенията са с източник „Българска агенция за движение по пътищата“, „Служба за управление на превозните средства“ или „Център за цифрово наблюдение на трафика“.

Изпращат се предимно от номера в чужбина, започващи с кодове +63, +44, +212.

В съобщенията се твърди, че получателят има неплатен електронен фиш за превишена скорост и се дава срок за заплащане с 30% отстъпка. Пише още, че при неспазване на посочения срок за плащане на глобите ще бъде начислена допълнителна лихва и дори може да бъде наложено задържане и преместване на превозното средство.

„Ако кликнеш на линка на SMS-а, ще бъдеш отведен във фишинг страница, в която ще бъдеш приканен да си въведеш данните от банковата карта. Ако ги въведеш, ще ти бъде изтеглена голяма сума пари. Внимание, това е измама“, предупреди комисар Светлин Лазаров, началник на отдел „Дигитални анализи и киберразузнаване“ в ГДБОП.

Още новини четете в категория Новини
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

???? Transfer of funds to your name. RECEIVE >>> graph.org/BALANCE-3682444-USD-04-21-6?hs=8f50bcf0c25773d2cfd9094696f17027&

r3rtqr

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп