Снимка: ЕПА / БГНЕС Лидерът на партията ТИСА Петер Мадяр, който се очаква скоро да оглави новото правителство на Унгария, номинира Анита Орбан за поста министър на външните работи.
Новината беше съобщена на пресконференция след заседание на парламентарната група на партията, предава Ройтерс.
Тя е дългогодишен експерт по международни отношения и в момента е съветник на ТИСА по външнополитически въпроси, като няма роднинска връзка с Виктор Орбан.
Между 2010 и 2015 г. тя работи в унгарското външно министерство, където се занимава с теми, свързани с енергийната сигурност — област, която остава ключова за страната.
„За поста министър на външните работи ТИСА предлага Анита Орбан“, заяви Мадяр пред медиите, подчертавайки, че кандидатурата ѝ е била обсъдена и подкрепена от партията.
Нека припомним, че дясноцентристката формация ТИСА постигна убедителна победа на парламентарните избори на 12 април, с което сложи край на 16-годишното управление на Виктор Орбан.
Дългото му управление често беше сочено като пример от редица западни консервативни лидери, но вотът промени политическия пейзаж в страната.
Сега вниманието е насочено към състава на новия кабинет, а номинацията на Анита Орбан е сред първите ключови решения на бъдещия премиер Мадяр.






