Снимка: MEDIAMALL Коалиционните партньори от „Продължаваме промяната“, „Да, България“ и ДСБ обсъждат вариант за преструктуриране на парламентарното си присъствие, при който да се разделят на две отделни групи, но да действат в рамките на общ съюз.
Това става ясно от проект на споразумение, разглеждан на продължило часове заседание, съобщи „24 часа“.

Тексът от споразумението може да видите тук.
Според обсъжданата формула, „Продължаваме промяната“ ще разполага със 17 депутати, а „Демократична България“ – с 21. Въпреки отделните групи, идеята е да бъде създаден парламентарен съюз с общи цели под името „За Силна България в Силна Европа“.
В местната власт обаче формациите не планират разцепление и ще запазят общите си групи в общинските съвети.
Темата за разделяне на парламентарната група не е нова и се обсъжда още след последните избори. Напрежението между партньорите се засили и около вътрешни кадрови въпроси, включително казуса с влизането на депутати от различни листи.
Преди началото на срещата Мирчев подчерта, че от ДБ настояват за запазване на единна парламентарна група.
„Влизаме с ясен мандат – една група на ПП-ДБ“, заяви той, като допълни, че обединението е ключово на фона на политическата ситуация.
От своя страна Асен Василев отказа да коментира бъдещето на коалицията преди края на разговорите. Той акцентира върху актуалната тема за бюджета и посочи, че ще даде повече яснота след приключване на заседанието.
Към момента окончателно решение не е обявено, но обсъжданият модел показва опит за баланс между политическа самостоятелност и запазване на общите цели.






