Снимка: bTV Конституционалистът и бивш зам.-председател на Народното събрание проф. Екатерина Михайлова заяви, че няма да има „технологично време“ за провеждане на национален референдум относно въвеждането на еврото.
Коментарът ѝ е във връзка с решението на Конституционния съд, според което председателят на парламента няма правомощие да преценява допустимостта на такова допитване и да отклонява предложения за него.
„По закона за Конституционния съд в 15-дневен срок решението трябва да бъде обнародвано в Държавен вестник, след което влиза в сила. Първо трябва да изтекат тези срокове и едва след това евентуално могат да се предприемат други действия“, поясни проф. Михайлова в предаването „Лице в лице“ по bTV.
„Каквото и да решат, следва решение на председателя и на постоянните комисии, което трябва да бъде обсъдено.
Така ще дойде Нова година, дори преди комисии да са се произнесли. От 1 януари еврото вече е въведено и практически този референдум става безпредметен“, добави тя, като отбеляза, че „извънреден брой на Държавен вестник едва ли ще има“.
По думите на проф. Михайлова, тълкуването на акта, с който трябва да се произнесе Народното събрание, се определя чрез мнозинство в парламента.
„Самото искане от страна на президента беше чисто политическо, а не съобразено с конституционните и правни норми. На едно такова политическо действие беше отговорено с политическо действие“, обясни тя.
„Има достатъчно правни аргументи да не се проведе такова допитване и искането да бъде отказано“, коментира проф. Михайлова.
Тя също така отбеляза, че се очакват още политически изказвания по темата.
„Явно президентът се готви да играе на политическия терен, защото все повече се държи като политически играч, а не като държавен глава, който се ръководи от конституционните си задължения.
Но това може би е нормално, когато наближават избори. Аз лично смятам, че няма да има други избори преди президентските“, заключи тя.
Бай Ганьо
20.11.2025 02:34Не яж немити лайна професоре.