Севернокорейският лидер Ким Чен-ун заяви, че използването на статута на Северна Корея на ядрена държава е единственият начин страната да се справи с непредсказуемата и сложна ситуация в сферата на глобалната сигурност, предаде официалната телеграфна агенция КЦТА.
Ким заяви, "невъобразимите и изненадващи инциденти и събития" по света се случват заради "гангстерската" алчност на хегемонистични държави, което прави конфликтите по света по жестоки, и обвини САЩ в задълбочаване на кръвопролитията в Европа и Близкия изток.
Ким обвини САЩ и Южна Корея, че правят ситуацията със сигурността на Корейския полуостров по-опасна чрез постоянното укрепване на ядреното си сдържане, чиято единствена цел, по думите му, е да се атакува Северна Корея.
"Трайното разширяване и укрепване на ядрените сили и пълното използване на статута на притежаваща ядрени оръжия държава е най-правилният и единствен начин активно и уверено да се справим с непредсказуемата международна военна и политическа ситуация, която се усложнява в много отношения", цитира КЦТА изявлението на Ким.