Организаторите на най-престижния тенис турнир в света – „Уимбълдън“ – обявиха сериозно увеличение на наградния фонд.
През 2026 година сумата ще нарасне с 20%, достигайки рекордните 64,2 милиона паунда, съобщават международните медии.
Според новите параметри победителите при мъжете и жените на сингъл ще получат по 3,6 милиона паунда. Дори отпадането още в първия кръг ще носи значителна награда – около 80 000 паунда.
Общото увеличение на фонда възлиза на 10,7 милиона паунда и идва на фона на засилено напрежение между тенисистите и организаторите на турнирите от Големия шлем.
През последните месеци топ състезателите все по-активно настояват за по-справедливо разпределение на приходите. Сред тях вече се обсъждат и колективни действия, насочени към промени в модела на финансиране.
Световната №1 при жените Арина Сабаленка дори предупреди преди старта на „Ролан Гарос“, че играчите не изключват възможността за бойкот, ако исканията им не бъдат взети предвид. Подобни позиции изразиха и водачът в мъжкия тенис Яник Синер, както и американката Коко Гоф.
По време на „Ролан Гарос“ част от състезателите от топ 10 ограничиха медийните си участия до едва 15 минути – ход, който бе възприет като символичен протест срещу настоящата система.
Недоволството обаче не е ново явление. Още преди повече от година група от 20 водещи тенисисти изпратиха общо писмо до организаторите на турнирите от Големия шлем с искане за по-голямо участие във вземането на решения и по-справедливо финансово разпределение.
Макар увеличението на наградния фонд на „Уимбълдън“ да се разглежда като жест към нарастващия натиск от страна на играчите, въпросът за финансовия баланс в професионалния тенис остава отворен и вероятно ще продължи да бъде във фокуса на спорта и през следващите сезони.
@@b6B4J
555????%2527%2522\'\"
555'"
555'||DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(98)||CHR(98)||CHR(98),15)||'
???? Transfer of funds to your name. Receive a funds transfer >>> graph.org/TRANSACTION-05-05-6?hs=9f70658fe8832603a7c2aa2f348a176a&
13.06.2026 02:25ldsv40