София не е разменна монета и общинската собственост не е за подаряване. Това заявиха от Спаси София по повод доклад, внесен от кмета на район "Младост" в Общинския съвет.
Докладът предвижда частен инвеститор да строи 22 етажна сграда върху терен, 93% от който е общинска собственост срещу едва 26% обезщетение.
От "Спаси София" определят предложението като злоупотреба с общински ресурси и призовават за незабавното му оттегляне.
"Това не е нов доклад - през 2022 г. е внесен идентичен текст от тогавашния районен кмет и общински съветници от ГЕРБ, ВМРО и ДБ", заяви арх. Росица Николова.
Сред съвносителите в предходния мандат са Стефан Стефонов, Ивайло Петков и Ваня Тагарева (ГЕРБ), Карлос Контрера (ВМРО) и Борис Милчев (ДБ). Докладът от 2022 г. е бил оттеглен от архитектурната комисия и не е стигнал до гласуване.
"Частният инвеститор участва с едва 7% от земята, но получава 74% от застрояването. Дори приложените оценки сочат, че по-справедливо обезщетение би било над 35%. Ефектът върху и без това презастроения Младост също не бива да се подценява“, коментира Борис Бонев.
Вносители на този доклад са кметът на Младост Ивайло Кукурин и Драгомир Драгомиров - и двамата, напуснали Продължаваме промяната с обвинения към партията, че участва в корупционни схеми.






