Снимка: x.com/DeptofWar Американски военни сили са прехванали санкциониран кораб, превозващ петрол от Иран, съобщи Министерството на войната на САЩ.
„Американските сили препречиха и се качиха на борда на санкционирания кораб без националност Majestic X, превозващ петрол от Иран, в Индийския океан“, се посочва в изявление, публикувано в социалната мрежа „Екс“.
Според информация на Си Ен Ен САЩ са прихванали десетки кораби от началото на блокадните действия в района на Ормузкия проток. Подчертава се, че операциите не се извършват в непосредствена близост до иранските брегове, а по-навътре в Индийския океан.
Във вторник армията на САЩ съобщи, че е задържала „без инциденти“ танкера „Тифани“, способен да транспортира до 2 милиона барела суров петрол.
Ден по-рано американският флот е открил огън по друг ирански товарен кораб – „Touska“, който според изявление на военните „се опита да премине нашата морска блокада и това му се отрази зле“.






