Това заяви председателят на НС на БСП Крум Зарков. Днес той отбеляза празника, полагайки цветя на Паметника на Незнайния воин.
По неговите думи тази победа е била платена с кръвта на милиони от антихитлеристката коалиция, водена от СССР, САЩ и Великобритания.
“Със саможертвата на войници, партизани, антифашисти, обикновени хора. С безбройните жертви на антифашистката съпротива, включително и в България.“, отбелязва Зарков.
“Антифашизмът не е лозунг от миналото. Антифашизмът е паметта за онези, които имаха смелостта да се изправят срещу злото, когато то маршируваше с униформи, знамена и омраза. Когато е изглеждало непобедимо. Това е паметта за хората, които отказаха да се преклонят пред страха и платиха за това с живота си.“.
“Кога по конюнктурни дребно-политически причини, кога - и това е по-опасно - за да създадат предпоставки за реабилитация на човеконенавистната идеология на нацистите. Има обаче истини, които сме длъжни да защитим. От чуковете и багерите, рушащи паметници, но и от пропагандата на фашистките апологети. И тази истина е, че Европа беше спасена от нацизма с цената на нечовешка саможертва. 27 милиона са само съветските граждани, загубили живота си в тази борба.“.
“Защото, когато обществото започне да забравя ужаса на фашизма, той намира начин да се върне – чрез езика на омразата, чрез ненавистта към различните, и в крайна сметка, чрез насилието.“, посочва той.
„9-ти май е ден на победа, ден на памет, ден на съвест. Поклон пред всички, които победиха хитлерофашизма и не позволиха Европа да остане в мрак. Вечна памет за онези, които платиха нашата свобода с живота си.Честит Ден на победата! Честит Ден на Европа!“, завършва Крум Зарков.
???? Transfer of funds to your name. Receive a funds transfer >>> graph.org/BALANCE-3682444-USD-04-21-6?hs=86d2de6f018251c6debf62f61d3a502f&
10.05.2026 09:47a8r3ou