Европейските банки имат около 1,4 трлн. евро заеми за изпадналия в затруднения сектор за търговски имоти на фона на рязък спад в цените на офисите от двете страни на Атлантическия океан и опасенията на инвеститорите относно способността на кредиторите да се справят с риска.
Банките в Германия попаднаха под светлината на прожекторите. Страната регистрира най-големия си спад сектора на недвижимите имоти от десетилетия. Белязан от неплатежоспособност, спряно строителство и замразяване на сделки с имоти.
Последствията от кризата също имат потенциал да засегнат банките във Франция и Нидерландия. Те са сред най-големите европейски кредитори за търговски недвижими имоти, пише Ройтерс.
В Германия, най-голямата икономика в Европа, цените на търговските имоти са спаднали с 10,2% през 2023 г., според банковата асоциация VDP. Пониженията са били сходни осреднено в еврозоната, въз основа на данни от Европейската централна банка.
Секторът на недвижимите имоти представлява приблизително една пета от продукцията на Германия. Ниските лихвени проценти привличат милиарди евро в имоти.
Но по-високите лихвени проценти и растящите разходи за строителство доведоха някои строителни предприемачи до несъстоятелност, тъй като банковото финансиране пресъхва, сделките се замразяват и цените падат.
В Съединените щати по-високите лихвени проценти, трудностите при рефинансирането и по-ниската заетост на офисите засегнаха силно сектора на търговските имоти, разпалвайки страховете от глобален спад.
Експерти от бранша казват, че цените ще продължат да падат. В момента няма много прозрачност на цените, като собствениците не желаят да продават на намалени цени, а мениджърите на активи бавно преоценяват своите притежания.
„Оценките все още са твърде високи. Всеки го знае. Но в определен момент хората трябва намалят цените“, каза Александър Грелие, основател на Drooms, доставчик на услуги за търговци на имоти.
Колко зле ще бъдат засегнати банките зависи от мащаба на спада на пазара. Много компании за недвижими имоти в Германия например се надяват на обрат в средата на тази година, докато други мениджъри прогнозират влошаване до 2025 г.
С 285 милиарда евро заеми за търговски имоти, германските кредитори представляват около една пета от общо 1,4 трлн. евро заеми на банките в ЕС за сектора, въз основа на данни на Европейския банков орган (ЕБО)
Сред германските банки Deutsche Bank (най-голямата в страната) има най-много неизплатени заеми за сектора.
По-рано този месец Deutsche разкри 17 милиарда евро заеми за тежко засегнатия пазар на търговски имоти в САЩ. Повече от 3% от целия ѝ портфейл. Това би представлявало около една пета от 76-те милиарда евро, които банките от ЕС като цяло са отпуснали в Съединените щати, въз основа на данни на ЕБО.
Deutsche Pfandbriefbank (PBB), създадена след глобалната финансова криза преди повече от десетилетие, е един от най-големите германски финансисти на имоти.
5 млрд. евро, или 15% от заемите на Pfandbriefbank, са обвързани на търговския пазар в САЩ.
Миналата седмица Pfandbriefbank удвои провизиите си за риск и инвеститорите се изплашиха. Те продадоха акциите и облигациите си, когато се намесиха къси продавачи. PBB реагира, като издаде две отделни съобщения, които се опитаха да успокоят обществеността относно здравето на компанията.
Късно в сряда агенцията за кредитен рейтинг S&P понижи рейтинга на PBB поради връзките му с търговски недвижими имоти и му даде негативна перспектива.
Повечето банки в ЕС нямат пряка експозиция към търговски недвижими имоти в САЩ. Германските банки са изключение, се казва в доклад на агенцията за кредитен рейтинг Moody's.
Някои европейски банки са дори по-въвлечени в кредитирането на търговски недвижими имоти от германските банки. Франция и Нидерландия доминират, според данни на ЕБО. Rabobank и BNP Paribas оглавяват класацията.
Заемите от френски банки за сектора са малко по-напред от германските, по данни на ЕБО. Нидерландия е на трето място, пред Италия и Испания.
Мрачни, казват много експерти, въпреки че намаляването на лихвените проценти по-късно тази година може да осигури известно облекчение, а и не всички европейски пазари на имоти са в толкова лошо състояние, колкото Германия.
„Все още не се вижда обръщане на тенденцията за цените на имотите, въпреки честите публични спекулации. Ситуацията ще остане трудна за момента през 2024 г.“, каза главният изпълнителен директор на VDP Йенс Толкмит.
ЕЦБ предупреди през ноември, че спадът в сектора на имотите може да продължи години. Но отбеляза, че секторът не е достатъчно голям, за да създаде системен риск за кредиторите.
Международният валутен фонд заяви, че по-малките и регионалните банки, особено в САЩ. Небанковите финансови посредници с висока експозиция към недвижими имоти, могат да бъдат изправени пред предизвикателства.
Източник: manager.bg