Гръцката полиция започна засилени проверки по пътищата, насочени към използването на слушалки за мобилни устройства по време на шофиране.
Мерките идват в рамките на по-строг контрол върху разсейването зад волана и безопасността на движението, съобщават гръцки медии.
Водачите в Гърция вече не могат да използват кабелни или безжични слушалки, докато управляват автомобил.
Според експерти подобни практики значително намаляват способността на шофьора да възприема околната среда и важните звукови сигнали на пътя.
Разрешени остават:
Ограниченията не се отнасят само за автомобилистите. Под тях попадат още мотоциклетисти, велосипедисти, ползватели на електрически скутери.
За използване на слушалки санкцията е 350 евро и отнемане на шофьорската книжка за 30 дни.
При използване на мобилен телефон глобите варират между 350 и 2000 евро, като може да се стигне и до отнемане на книжката за период от един месец до една година.
Новите правила предвиждат и възможност за задържане на автомобил на границата при неплатени стари глоби.
Санкции се налагат и за други тежки нарушения като преминаване на червен светофар, неспиране на знак „стоп“, неправилно изпреварване или шофиране след употреба на алкохол – с глоби от 700 евро до няколко хиляди.
Отново се напомня и за екологичните правила, които забраняват събирането на миди, камъни и раковини от плажовете. За това нарушение глобата достига до 1000 евро.






