Пентагонът обяви, че е сключил споразумения с водещи технологични компании за внедряване на изкуствен интелект в системите си с класифициран достъп.
Целта е да се подобри обработката на информация и да се подпомогне вземането на решения във военни условия, съобщава Ройтерс.
Техните технологии ще бъдат използвани за по-добър анализ на данни, по-ясна оперативна картина и по-бързи реакции на бойното поле.
От ведомството подчертават, че това е част от по-широка стратегия за модернизация на армията чрез изкуствен интелект, която трябва да даде предимство при съвременните военни операции.
Паралелно с това възниква напрежение с друга AI компания – Anthropic, която е в спор с Пентагона за начина, по който нейните технологии могат да бъдат използвани. В резултат продуктите ѝ временно са ограничени за използване от военните и техни партньори.
Междувременно се появи информация, че Google също е разширил сътрудничеството си, позволявайки използването на свои AI модели за класифицирани правителствени дейности – наред с решенията на OpenAI и xAI на Илон Мъск.
???? The balance is 36,843.07 USD. Next ⚡⚡ graph.org/your-balance-04-15?hs=fbdfefd35f52d26f844bcdaa5cbe0260& ????
02.05.2026 11:4256k2s8