Регионалният министър Иван Шишков беше изслушан в Народното събрание по искане на „Прогресивна България“ във връзка с разследването на предполагаемо мащабно незаконно строителство в местността „Баба Алино“ край Варна.
Пред депутатите той определи случая като едно от най-сериозните нарушения на Закона за устройство на територията (ЗУТ), зад което според него стои организирана схема с участие на държавни институции.
По думите на Шишков още в първите дни след встъпването на кабинета е установено нарушение на ЗУТ в особено големи размери.
Той подчерта, че случаят не е единичен инцидент, а модел на управление, при който вместо контрол и развитие, във Варна се наблюдава „вихър на беззаконие“.
Министърът заяви и категорично мнение, че става дума за организирана група, която е координирала действията на различни ведомства с цел реализиране на мащабния проект.
„Незаконно строителство не се “бори” със снимки от хвърчила и дронове, както се опитва да внуши регионалният министър Шишков. Незаконно строителство се удостоверява с влезли в сила административни актове, които водят до определени последващи действия – премахването му, забрана за ползване на строежа и т.н.
Министърът да слезе от театралната сцена на политическата – това не е първото му стъпване в МРРБ, а управлява дълго ведомството и в служебните кабинети на Радев“, заяви Нанков от парламентарната трибуна.
„Вие бяхте служебен регионален министър в този период до 6 юни и това е признание пред българските граждани“, каза още Николай Нанков.
Той попита дали с твърденията, че казусът е започнал още в началото на 2023 г., не се прави косвено признание за съпричастност.
„С това признание, че казусът е стартирал от началото на 2023 г. правите ли вид самопризнание за ваше съучастие, за вашата съпричастност към казуса, тъй като бяхте до 6 юни служебен министър?“, попита Нанков.
От своя страна Шишков отговори, че документите за търпимост са издадени в средата на 2023 г. от община Варна, когато кмет е бил Благомир Коцев, но спести фактът, че е бил регионален министър в служебното правителство по това време и службите, които са издавали разрешения, са на подчинение на МРРБ.
Източник: Big5.bg