Снимка: БНТ Омбудсманът Велислава Делчева алармира за сериозно забавяне в разследването на сигнал за насилие над деца в социално-педагогически интернат край Тутракан, в село Варненци.
Тя заяви в ефира на БНТ, че въпреки подадените сигнали още преди година и образуваното досъдебно производство, децата продължават да се намират в същата среда, а резултатите от проверките остават неясни.
„Буквално в деня, в който положих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в този интернат“, разказа Делчева.
По нейни думи последвала проверка на място, при която били установени тежки битови условия – липса на климатизация, занемарена среда и остаряло оборудване.
Тя описа и липса на реална образователна среда – ученици, които прекарвали времето си пред компютри, докато училищната инфраструктура била в лошо състояние. Част от техниката дори била неизползваема или заключена.
Според нея при разговори с децата станало ясно, че част от тях в шести и седми клас срещат сериозни затруднения с четенето и разбирането на текст.
След проверката са били подадени сигнали до Министерството на образованието, Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на труда и социалната политика и прокуратурата, включително за данни за физическо и сексуално насилие.
Омбудсманът посочи, че последният официален отговор по случая е получен на 11 юни.
В него Окръжната прокуратура в Силистра информира, че досъдебното производство продължава, извършват се разпити и други процесуално-следствени действия, а делото е срещу неизвестен извършител.
По думите на Велислава Делчева най-тревожното е, че година след сигналите децата остават в същата среда.
Тя подчерта, че някои от тях са били на възраст между 9 и 13 години към момента на подаване на сигналите, а институциите все още не могат да дадат категоричен отговор дали насилието е доказано.
„Това, което е изключително възмутително, е, че ти оставяш в една среда дете, което се е оплакало, че има насилие срещу него. Една година не правиш нищо“, посочи тя, като добавя, че подобно забавяне е „изключително опасно“ за децата.
Омбудсманът определи институционалното бездействие като неприемливо и на ръба на престъпното.
Според нея, въпреки частични проверки от страна на образователното министерство и социалните служби, предприетите мерки не са достатъчни.
„Абсолютно няма как да си го обясня. Това е или некомпетентност, или безхаберие“, заявява Делчева, като критикува и работата на прокуратурата по случая.
Тя настоя за цялостна реформа в системата за детско правосъдие, като подчертава, че проблемът е системен и нерешаван от години.
„Това е проблем, който стои от 2008 година, все още нерешен“, посочва тя, като добавя, че държавата трябва да постави децата в центъра на политиките си.