27 Юни
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Омбудсманът алармира: Институциите бездействат по сигналите за насилие над деца в интернат край Тутракан

23/06/2026 20:24
омбудсманът алармира институциите бездействат сигналите насилие деца интернат тутракан Снимка: БНТ
По думите на Делчева сигнали за насилие над деца са подадени преди година, но разследването се бави

Омбудсманът Велислава Делчева алармира за сериозно забавяне в разследването на сигнал за насилие над деца в социално-педагогически интернат край Тутракан, в село Варненци.

Тя заяви в ефира на БНТ, че въпреки подадените сигнали още преди година и образуваното досъдебно производство, децата продължават да се намират в същата среда, а резултатите от проверките остават неясни.

Ужасяващи условия и сигнали за насилие

„Буквално в деня, в който положих клетва, бях сезирана от УНИЦЕФ и други неправителствени организации за данни за сексуално и физическо насилие и трудова злоупотреба с тези деца в този интернат“, разказа Делчева.

По нейни думи последвала проверка на място, при която били установени тежки битови условия – липса на климатизация, занемарена среда и остаряло оборудване.

Тя описа и липса на реална образователна среда – ученици, които прекарвали времето си пред компютри, докато училищната инфраструктура била в лошо състояние. Част от техниката дори била неизползваема или заключена.

Според нея при разговори с децата станало ясно, че част от тях в шести и седми клас срещат сериозни затруднения с четенето и разбирането на текст.

След проверката са били подадени сигнали до Министерството на образованието, Държавната агенция за закрила на детето, Министерството на труда и социалната политика и прокуратурата, включително за данни за физическо и сексуално насилие.

Бавен ход на разследването

Омбудсманът посочи, че последният официален отговор по случая е получен на 11 юни.

В него Окръжната прокуратура в Силистра информира, че досъдебното производство продължава, извършват се разпити и други процесуално-следствени действия, а делото е срещу неизвестен извършител.

По думите на Велислава Делчева най-тревожното е, че година след сигналите децата остават в същата среда.

Тя подчерта, че някои от тях са били на възраст между 9 и 13 години към момента на подаване на сигналите, а институциите все още не могат да дадат категоричен отговор дали насилието е доказано.

„Това, което е изключително възмутително, е, че ти оставяш в една среда дете, което се е оплакало, че има насилие срещу него. Една година не правиш нищо“, посочи тя, като добавя, че подобно забавяне е „изключително опасно“ за децата.

Остра критика към институциите

Омбудсманът определи институционалното бездействие като неприемливо и на ръба на престъпното.

Според нея, въпреки частични проверки от страна на образователното министерство и социалните служби, предприетите мерки не са достатъчни.

„Абсолютно няма как да си го обясня. Това е или некомпетентност, или безхаберие“, заявява Делчева, като критикува и работата на прокуратурата по случая.

Тя настоя за цялостна реформа в системата за детско правосъдие, като подчертава, че проблемът е системен и нерешаван от години.

„Това е проблем, който стои от 2008 година, все още нерешен“, посочва тя, като добавя, че държавата трябва да постави децата в центъра на политиките си.

Още новини четете в категория Позиция
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

Дневен хороскоп