Администрацията на американския президент Доналд Тръмп е взела решение агенти на Службата за имиграция и митнически контрол (ICE) да не присъстват около и на стадионите на Световното първенство по футбол. Решението идва след опасенията, че присъствието на всесилните агенти на Тръмп ще създаде сериозни притеснения сред гостите на шампионата.
„Агенти на ICE няма да бъдат на стадионите и няма да провеждат акции на трибуните“, заяви Родни Барето, който е съпредседател на организационния комитет по домакинството на Маями на Мондиал 2026. „Шампионатът няма да се превърне в отцепване на зрителите от останалата част на САЩ. Това не е целта на Световното първенство."
По думите на Барето той е получил обещание от Марко Рубио, че пристигащите за Мондиал 2026 няма да бъдат задържани.
Припомянме, че по-рано тази година Министерството на вътрешната сигурност (DHS) се сблъска с остри критики след инциденти в Минеаполис (щат Минесота), при които двама американски граждани - Рене Никол Гуд и Алекс Прети, загинаха при срещи с агенти на ICE. След смъртните случаи имаше призиви към участниците на Мондиал 2026 да бойкотират мачовете от Световното първенство в САЩ поради опасения за безопасността.
През месец март конгресменката от Ню Джърси Нели Поу представи законопроекта „Спасете Световното първенство“, чиято цел е да се предотврати задържането и отвеждането на фенове от агенти в радиус от една миля около стадионите и фен зоните.