Според американското разузнаване, ударите срещу Иран през последните два месеца не са променили времето, необходимо на Техеран да изгради ядрено оръжие. Информацията е на Ройтерс.
Според два източника, американското разузнаване е заключило преди началото на 12-дневната война през 2025 г., че Иран вероятно ще може да произведе достатъчно уран с оръжейно качество, за да създаде ядрено оръжие за около 3-6 месеца.
След тази война, в резултат на която САЩ нанесоха удари по ядрените комплекси в Натанз, Фордоу и Исфахан, американското разузнаване смяташе, че крайният срок за създаване на ядрена бомба е бил отложен с приблизително 9-12 месеца, пише Труд news.
Сега обаче, след новата война от 2026 г., която продължи повече от месец, разузнаването смята, че периодът за създаване на ядрени оръжия не се е променил. Тоест, предишните 9-12 месеца остават.
Неизменността на условията предполага, че значителното забавяне на развитието на ядрената програма на Иран може да изисква унищожаване или премахване на останалите запаси от високообогатен уран.
През последните седмици американските власти обмислят рискови операции, които биха могли значително да усложнят ядрените усилия на Иран, включително наземни нападения за отстраняване на високообогатен уран, за който се смята, че се съхранява в тунелен комплекс в съоръжение в Исфахан.
Заслужава да се отбележи също, че според МААЕ общият запас от високообогатен уран на Иран би бил достатъчен за 10 ядрени бомби, ако страната го обогатява допълнително.






