Русия е готова да си сътрудничи със САЩ в областта на редкоземните метали, каза президентът Путин, предизвиквайки незабавен ентусиазъм у Доналд Тръмп. Какво стои зад това?
Редкоземните елементи (REE) са критични за електрониката, възобновяемата енергия и военните технологии.
Тази категория включва 15 лантанида (лантан, церий, епразеодим, неодим, прометий, самарий, европий, гадолиний, тербий, диспрозий, холмий, ербий, тулий, итербий, лутеций), както и скандий и итрий.
Неодимът, церий, празеодим, тербий и диспрозиум са жизненоважни за производството на усъвършенствани чипове, които са от съществено значение за управлявания от ИИ „Проект Манхатън“ на Тръмп.
Диспрозият и тербият са от ключово значение за сателитните системи и навигационното оборудване, в съответствие с нарастващите усилия на САЩ за изследване на космоса, ръководени от съюзника на Тръмп, Илон Мъск.
Неодимът и самарият са от решаващо значение за военно-промишления комплекс, използвани в магнити за бойни самолети, ракети и радарни системи. Тези метали също биха могли да подкрепят плана на Тръмп за противоракетен отбранителен щит от следващо поколение над САЩ.
Гадолиний, диспрозий и тербий са от съществено значение като абсорбери на неутрони в контролните пръти на ядрения реактор, докато итрият регулира процеса на делене в тези пръти. Скандият се използва в реакторни сплави. Тъй като американската ядрена енергия е потенциално готова за „ренесанс“ при Тръмп, този ресурс става все по-важен.
Лантанът и церият се използват при рафиниране на нефт, особено при флуиден каталитичен крекинг. Докато Тръмп настоява за увеличаване на производството на петрол и газ в САЩ, тези метали са ключови за неговата национална енергийна стратегия за извънредни ситуации.