Тази година беше катастрофална за германската автомобилна индустрия. Тя не може да бъде наречена по друг начин освен бедствие. Но какво предвиждат експертите за 2025 г.?
Германският автомобилен сектор е на критичен кръстопът. Експертите смятат, че няма да настъпят фундаментални промени в трудната ситуация, пред която е изправена германската автомобилна индустрия.
“Настоящата критична фаза за германската автомобилна индустрия се очаква да продължи още две до три години. След това основните структурни проблеми на индустрията трябва да бъдат или решени, или поне активно адресирани. В противен случай, статутът на Германия като водещ автомобилен център е под риск”, предупреждава Щефан Братцел.
“Кризата, пред която са изправени германските производители на автомобили в Китай, ще се задълбочи до 2025 г. За противодействие ще са необходими нови модели, но това изисква време”, казва пък Фердинанд Дуденхьофер.
Щефан Братцел (Stefan Bratzel) е уважаван германски експерт в областта на автомобилната индустрия. Той е директор на Центъра за управление на автомобили (Center of Automotive Management, CAM) в Бергиш Гладбах, Германия. CAM е водещ изследователски институт, фокусиран върху анализите и стратегиите в автомобилната индустрия.
“Китайските маркетингови и търговски системи са скучни, скъпи и не иновативни”, твърди експертът.
Фердинанд Дуденхьофер (Ferdinand Dudenhöffer) е един от водещите германски експерти в областта на автомобилната индустрия. Той е професор, икономист и анализатор, известен със задълбочените си изследвания и критични анализи на глобалния автомобилен пазар. Дуденхьофер има дългогодишен опит в автомобилната индустрия, като е заемал различни позиции в компании като Opel, Porsche и Peugeot. Той съчетава практическата си работа в индустрията с академична кариера.
Ние не сме автомобилни експерти, но сме наблюдавали клиентските отзиви за германските и китайските електромобили през последните пет години.
Ако се вземат предвид отзивите на клиентите заедно с редовно провежданите тестове на автомобили, изглежда, че китайските производители изпреварват германските, особено в областта на батерийната производителност.
В своя анализ Дуденхьофер твърди още, че китайският маркетинг е неиновационен и скучен. По този въпрос може би е прав.
Китайските производители на автомобили често подценяват пробега на батериите си, като посочват по-ниски стойности от реалните. Например, обявяват пробег от 460 км, но при ефективно шофиране той може да достигне 500–520 км.
В контраст, германските производители на електромобили: Тук до 40% от реалната производителност на батерията е просто преувеличена. В резултат на това обявеният пробег може да бъде постигнат само ако буквално бутате колата.
Ако Дуденхьофер смята лъжите на германските производители на автомобили за "иновация", а не скука, то той може би е прав.